Čo určite nevynechať

V OKOLÍ KRONE

Za vínom

Malé Karpaty sú známe svojou vinárskou tradíciou pričom podujatia Malokarpatskej vínnej cesty a ostatných vinárskych spolkov vám ponúkajú mnoho akcií s programom počas celého roka. Mestá ako Svätý Jur, Pezinok a Modra sú známe svojou vinohradníckou tradíciou a ochutnať vynikajúce vína a vidieť pestrú paletu vínnych pivníc po celom kraji patrí medzi najväčšie zážitky. Vínne cesty sú okrem dobrého vína spojené aj s tradíciou, históriou a vynikajúcimi gastronomickými zážitkami.

Vyrazte za spoznávaním chutí Malých Karpát práve z Krone Svätý Jur! Ponúkame vám skvelé jedlá z našej reštaurácie, príjemné ubytovanie v penzióne a nahliadnutie do naozaj unikátnej vínnej pivnice v našom renesančnom dome.

Za mestskou turistikou

Svätý Jur vás očarí svojou pokojnou atmosférou s nádherným historickým centrom. V jeho strede sa nachádza aj náš renesančný dom, v ktorom sídli Krone Svätý Jur. Do pozornosti dávame aj ostatné pamiatky – gotický Kostol sv. Juraja s unikátnou drevenou zvonicou, Evanjelický kostol, Piaristický kláštor či Kostol svätej Trojice. Pozornému oku isto neuniknú ani svetské pamiatky ako kúrie a sídla významných šľachtických rodín (Pálffyovci, Zichyovci) alebo zvyšky mestského opevnenia.

Na skok od Svätého Jura sa nachádza Bratislava, ktorá ponúka všestranné možnosti pre každý typ turistu. Historické jadro Starého mesta vás očarí romantickými uličkami a skrytými zákutiami. Celkom určite objavíte v každom z nich niečo zaujímavé. Dominantov Starého mesta a celej Bratislavy je Bratislavský hrad. Vypína sa na kopci nad Dunajom a patrí medzi základné poznávacie prvky nášho hlavného mesta.

V prípade, že neholdujete ruchu veľkého mesta, stačí sa z Krone Svätý Jur vybrať opačným smerom. V okolí sa nachádzajú ďalšie malokarpatské mestá – Pezinok a Modra – tie vás, rovnako ako Svätý Jur, očaria pokojnou atmosférou vinárskeho mestečka.

Za turistikou

Prechádzka po terasách malokarpatských vinohradov patrí medzi tie najlepšie zážitky, ktoré vám tento kraj môže poskytnúť. Svätý Jur je nimi obklopený z každej strany a patria medzi najkrajšie v celom regióne. Získajú si vás svojim pokojom, ale tiež výhľadom na široké okolie.

Pre vás, ktorí máte radšej lesné chodníčky a tieň stromov, odporúčame navštíviť prírodnú rezerváciu Šúr. Toto miesto je hojne vyhľadávané nielen turistami, ale aj botanikmi a zoológmi, ktorý tu skúmajú mnohé chránené živočíchy a rastliny.

Ak sa z Krone Svätý Jur vydáte opačne, smerom do kopcov, dorazíte k avarsko-slovanskému hradisku. Radí sa medzi najstaršie osídlenia v Malých Karpatoch s významom ďaleko presahujúcim územie Svätého Jura. Takisto môžete objaviť zrúcaniny hradu Biely Kameň. Prvé zmienky o gotickom hrade siahajú do 13. storočia a v jeho rozvalinách dnes môžete načerpať pokoj a energiu.

V širšom okolí Svätého Jura dávame do pozornosti hlavne turistickú rozhľadňu na Veľkej Homoli, ako aj celú oblasť Harmónie nad mestečkom Modra. Nech vás už turistické chodníčky zavedú do ktorejkoľvek časti Malých Karpát, určite sa vrátite do Krone Svätý Jur s príjemnými pocitmi a nabitými batériami. My sa už v našej reštaurácii a penzióne postaráme, aby ste si oddýchli a mali dostatok priestoru spracovať všetky dojmy z vašich potuliek.

Za zážitkami

Malé Karpaty sú naozaj rozmanitý región a okrem gastronomických a turistických pôžitkov vám ponúkajú mnoho ďalších skvelých zážitkov. Je pritom jedno, či sa ich rozhodnete absolvovať autom, na bicykli alebo po vlastných.

Do pozornosti dávame historické hrady a zámky, medzi ktorými dominuje Červený Kameň, jeden z najkrajších hradov na Slovensku. O čosi ďalej sa nachádza romantický Smolenický zámok s prekrásnym parkom. V jeho blízkosti sa nachádza aj jediná prístupná jaskyňa v širokom okolí. Jaskyňa Driny si vás získa podmanivým krasovým divadlom a dlhými chodbami v útrobách Malých Karpát.

Pri pobyte v našom penzióne Krone Svätý Jur sa vám ponúkajú aj ďalšie zaujímavé aktivity. Môžete si zajazdiť na koni vo viacerých jazdeckých areáloch, zrelaxovať sa vo wellness a aquaparku v neďalekom Senci či Trnave alebo sa cez zimu nebojácne spustiť dolu svahom v lokálnych lyžiarskych centrách na Pezinskej babe a v Modre-Harmónii.