Články

Zachránili renesančný dom v „slovenskom Toskánsku“. Vybudovali tu reštauráciu, aká na Slovensku nemá obdobu

  • Svätý Jur je starobylé vinohradnícke a vinárske mesto obkolesené typickými terasovitými vinohradmi
  • Práve tu, a mimochodom len 16 kilometrov od centra Bratislavy, nájdeš slovenský unikát s názvom Krone

Krone sídli v dome, ktorý bol historickou ruinou, ktorá si žiadala rekonštrukciu ako soľ. Možnosť získať túto hodnotnú stavbu do súkromného vlastníctva získal tím spoločnosti Bencont Group. Bol to prekvapivý úspech, pretože dostať pod svoje krídla takúto nehnuteľnosť, navyše v historickom jadre mesta nebýva samozrejmosťou.

„Ja, môj brat, ktorý je zároveň partnerom v Benconte, i viacerí moji kľúčoví kolegovia, máme k tomuto mestu osobný vzťah. Bývame tu a tu sme rozvinuli a dokončili náš prvý veľký developerský projekt – Jurský park. Bohatá história objektu nám dávala tušenie, že práca na jeho obnove bude pre všetkých veľmi zaujímavou a unikátnou skúsenosťou,“ hovorí o kúpe nehnuteľnosti predseda predstavenstva Bencont Group Peter Huňor.

zdroj: Krone

Korunky sú datované do polovice 17. storočia a zatiaľ sa nepodarilo objasniť, prečo sú tu vyobrazené. Nepochybne sú však pre históriu objektu dôležité a vďaka nim bol objekt novými majiteľmi nazvaný Krone.

zdroj: Krone

Ak by si nevedel, portfólio spoločnosti Bencont Group je zamerané najmä na správu a výstavbu developerských projektov a takisto vedie populárny projekt založený na pestovaní rajčín – Farmu Babindol. Vkročenie do sveta gastronómie tak bolo pre tím firmy výzvou.

„Od začiatku bolo jasné, že ide o projekt, ktorý má slúžiť ľudom. Preto sme si zadali ako jeden z primárnych cieľov, aby Krone nezostávalo zatvorené. Často sa totiž stáva, že ľudia smerujú do nejakého podniku a na dverách ich privíta upozornenie, že dnes je uzatvorená spoločnosť. Raz či dvakrát sa to dá prepáčiť, ale ak sa to deje pravidelne, ľudia o podnik stratia záujem,“ hovorí Michal Kovačik, manažér Krone.

zdroj: Krone

V Krone sa niečomu podobnému chceli oblúkom vyhnúť, preto tu vytvorili veľa zákutí, ktoré uzatvárajú tak, aby vyhoveli klientom, a zároveň nezatvorili pre „ľudí z ulice“.

„Celá rekonštrukcia domu si vyžiadala neuveriteľnú investíciu. Časť sme hradili z fondov a dotačných programov, no väčšinu z vlastných zdrojov. Na konci rekonštrukcie sme mali nádherné priestory, ale rozbehnutie prevádzky bola ďalšia veľká investícia počítajúca viacero núl.“

zdroj: Krone

Kovačik objasňuje, že tím Krone sa nevybral overenými a vyšliapanými chodníkmi. Zvolil si vlastnú, aj keď niekedy riskantnú cestu.

„S tým súvisí, že sa občas musíte vrátiť, občas zablúdite a občas ‚objavíte Ameriku’. Za kľúčové považujeme, že sa nám podarilo vyskladať schopný a fungujúci tím, ktorý je nastavený na rovnakú vlnu a pre rovnaký cieľ.“

Nebyť investora, hrozilo by prepúšťanie

Ani Krone nie je výnimkou a počas pandémie zvádzal podnik boj o holé prežitie. „Pomáhajú nám dve skupiny. Prvou sú zákazníci, ktorí nás neuveriteľne podporujú. V pandémii sme sa prispôsobili a ponúkli sme rozvoz obedov a večerných jedál. Celý tento koncept sme vymýšľali a pripravovali, takpovediac, za pochodu.“

zdroj: Krone

Značne však pomohol aj investor, ktorý tomuto projektu podal pomocnú ruku a vykrýva rôzne prepady spôsobené pandémiou. „Vďaka tomu sme nesiahli na plat žiadnemu zamestnancovi a nikoho sme v čase pandémie nemuseli prepustiť.“

Pandémia navyše preverila aj kuchárske a manažérske schopnosti šéfkuchára. „Variť jedlá na dovoz si vyžadovalo neustále sledovanie kvality, pracovanie s ponukou a testovanie surovín, aby k zákazníkovi prišlo také jedlo, na aké bol zvyknutý.“ 

zdroj: Krone

Krone má stopercentnú zaočkovanosť zamestnancov a na tejto zodpovednosti aj pevne trvá.

Zatiaľ sme však nezačali rozdávať zľavy. Stále máme za to, že je to elementárna zodpovednosť každého jedného z nás a nemala by byť podmienená nejakou zľavou alebo výhrou v lotérii. Veď ani za dodržiavanie 50-tky v dedine nedostávame odmenu, lebo to je prirodzené a bezpečné samo o sebe.“ 

Slováci majú podľa manažéra Krone dnes už lepšie životné podmienky a môžu si dovoliť to, čo bolo pred pár rokmi ešte nemysliteľné.

„V každom prípade ťažko ich porovnávať. Väčšinou je to o ľuďoch a nie o národnosti. Mali sme skvelých hostí: Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov, Nemcov atď. Mali sme už aj nie príliš príjemných hostí rovnakých národností.“

Vedenie podniku je tiež toho názoru, že fungovanie napríklad v režime OTP je zásadne lepšie ako plošné zatváranie prevádzok. „My v tom máme úplne jasno a fungovanie v režime OTP nám nerobí problém. Čo je ešte lepšie, že aj naši zákazníci sú nastavení poväčšine veľmi podobne, a preto to, myslím, bude o vzájomnej úcte a zodpovednosti.“

zdroj: Krone

Krone nie je „masovka“, kde by sa za jeden deň vystriedali stovky ľudí. Aj preto je tento podnik špecifický tým, že personál tu má často so zákazníkmi vytvorené skoro priateľské vzťahy.

„Aj to je výhoda podnikania v malom meste, kde sa všetci vzájomne poznajú. Zaväzuje nás to k tomu, aby sme poskytovali čo najkvalitnejšiu službu, ale nie preto, že by nám neodpustili alebo by sa to rýchlo rozšírilo. Ide o to, že sa už poznáme a pre priateľov chceme len to dobré.“ 

Nie je to tu ale len o dobovom interiéri či milom personáli. Ľudia sem cestujú často desiatky kilometrov aj kvôli tamojšej kuchyni. Miestnym šéfkuchárom je Marek Minárik, ktorý pôsobil vo viacerých reštauráciách na pozíciách zástupcu šéfkuchára.

Skúsil si aj varenie v reštaurácii zameranej na tradičné recepty, ázijské špeciality a takisto zbieral skúsenosti za hranicami Slovenska.

Pozícia šéfkuchára v Krone bola pre neho novinka, ktorú aj podľa hostí zvládol na jednotku. Navyše tu nastavil trend tradičných i moderných receptov. Mnohí ocenia, že tento podnik svoj jedálny lístok pravidelne obmieňa a snaží sa o špeciality, ktoré sú  pripravované zo sezónnych surovín.

zdroj: Krone

Ľudia si tu pochvaľujú napríklad husaciu alebo kačaciu hostinu. Netreba sa obávať ani zbytočne prehnaných cien, bez problémov sa naješ za 10 až 15 eur. Absolútne najvyhľadávanejším je tu takzvaný Ras el hanout hummus od šéfkuchára.

„Keď s ním prišiel, dávali sme ho do ponuky s obrovským rešpektom a očakávaním, ako naň zákazníci zareagujú. Vrátila sa nám veľmi dobrá spätná väzba a dlhodobo patril medzi najlepšie predávané jedlá v Krone. Aktuálne ho v ponuke nenájdete, ale určite sa s ním plánujeme vrátiť medzi hostí.“ 

zdroj: Krone

Krone môže byť veľmi dobrou voľbou, kam zájsť na obed napríklad pre mnohých Bratislavčanov, ktorí chcú vyskúšať niečo nové a netypické. Predsa len, ísť na víno, koláč či večeru do vkusne zrenovovaného renesančného domu sa nedá len tak hocikde.

„Prevádzkovať reštauráciu a penzión na skok od Bratislavy a pritom v naozaj príjemnom prostredí ‚slovenského Toskánska’ je radosť. Navyše v historickej budove, ktorá na vás dýcha atmosférou niekoľkých storočí, sa nám podniká naozaj dobre a sme za to nesmierne vďační.“

Kovačik prezradil, že v Krone by radi vytvorili moderný komunitný priestor s podujatiami, zaujímavými eventami a akciami. „Jednoducho miesto, kde sa stále čosi deje. Tento projekt je už, takpovediac, pripravený a čaká v zásuvke na svoje oživenie. Zatiaľ nám to však pandémia nedovolila.“

zdroj: Krone

Čo sa týka prípadnej expanzie, Kovačik tvrdí, že zatiaľ týmto smerom neuvažovali. „Tešíme sa z fungujúceho projektu a síce – nikdy nehovor nikdy – Krone je pre nás nateraz postačujúce. “

zdroj: https://www.startitup.sk

autorka: Linada Cebrova

Pridaj komentár